a to ze względu na swój przyjazny dla natury charakter. Odnawialne źródła energii wytwarzają znacznie mniej CO2 w porównaniu z dobrze nam znanymi paliwami kopalnymi jak węgiel, gaz ziemny czy ropa, przez co ich negatywny wpływ na środowisko jest bardzo niski. Wraz z postępującym wyczerpywaniem się tych tradycyjnych źródeł energii, znacząco wzrasta znaczenie odnawialnych źródeł energii. Ekolodzy bardzo się z tego cieszą, a na całym świecie rośnie świadomość społeczna w tym temacie. Ludzi coraz częściej interesuje np. fotowoltaika - na Zachodzie, ale także i w Polsce, rokrocznie zwiększa się liczba osób, które decydują się na kolektory słoneczne. Ta tendencja musi cieszyć, bowiem dzięki takiemu podejściu i działaniom pomagamy planecie, na której żyjemy, czyli de facto samym sobie.
Dzięki niej wykorzystywana energia pochodzi bezpośrednio
Dla niektórych ludzi wciąż pozostaje zagadką, w jaki sposób działają odnawialne źródła energii. Jednak tak naprawdę nie ma w tym nic niezrozumiałego. Energia odnawialna pozyskiwana z naturalnych źródeł nigdy nie może zostać zużyta całkowicie, bowiem jest pozyskiwana ze źródeł, których tempo odnawiania jest znacznie wyższe, niż tempo wyczerpywania (słońce, woda, wiatr, itp.). Dodatkowo, biorąc pod uwagę nie tylko prędkość wyczerpywania się paliw kopalnych, ale również ich jednoznacznie negatywny wpływ na środowisko, odnawialne źródła energii wysuwają się na pierwszy plan, jako zasoby oferujące nam "czystą" energię. Jej przykładem, znajomym dla wielu z nas, może być fotowoltaika. Dzięki niej, wykorzystywana energia pochodzi bezpośrednio ze słońca. Jest ona bardzo łatwo dostępna dla dosłownie każdego z nas - wystarczy, że zdecydujemy się na kolektory słoneczne, które zadbają o to, by w naszym domu nie zabrakło prądu, ale także, by było ciepło. Co więcej, nasze rachunki natychmiast zmaleją.
Wystarczy że rozeznamy się w temacie
Każdy człowiek, któremu leży na sercu dobro środowiska naturalnego, powinien dbać o prowadzenie jak najbardziej ekologicznego trybu życia. Może się to wydawać niewykonalne dla przeciętnej osoby, która i tak nie je już mięsa i segreguje śmieci, jednak jasnym jest, że możemy zrobić dla Ziemi znacznie więcej. Wystarczy, że rozeznamy się w temacie, by zrozumieć, jak mało robiliśmy dotychczas. Przede wszystkim, zainteresować nas powinna energia odnawialna. Naturalne złoża, z których do dziś pozyskujemy energię, powoli się kończą. Musimy zatem myśleć o korzystaniu z alternatywnych źródeł energii. Czy Nowak i Kowalski mogą sobie jednak na to pozwolić? Oczywiście, że tak. Fotowoltaika jest terminem znanym większości z nas. Wykorzystanie jej u siebie może w znaczący sposób przyczynić się do poprawy stanu przyrody. Równocześnie, decydując się na kolektory słoneczne we własnym domu, można drastycznie obniżyć rachunki za gaz i prąd - chyba nikt nie może powiedzieć, że te aktualnie są niskie, prawda?
Wykorzystanie energii słonecznej
Odnawialne źródła energii w ostatnim czasie bardzo zyskały na popularności, szczególnie w bogatszych i bardziej zaawansowanych krajach. Zasoby naturalne pokroju węgla bądź gazu ziemnego są niestety nieodnawialne, w przyszłości będą musiały zostać zastąpione energią odnawialną.
Odnawialna energia może pochodzić z różnych źródeł- energia pochodząca z wiatru, przy wykorzystaniu elektrowni wiatrowych, energia pochodząca z wody, przy wykorzystaniu elektrowni słonecznych, czy energia pochodząca ze słońca, czyli energia świetlna, przy wykorzystaniu elektrowni słonecznych.
Fotowoltaika jest dziedziną nauki i techniki poświęconej przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną. W przeciwieństwie do wody czy wiatru energia słoneczna jest to energia odnawialna, która świetnie sprawdza się w gospodarstwach domowych, jako dodatkowe źródło energii elektrycznej bądź cieplnej. Kolektory słoneczne stają się coraz bardziej popularne, dzięki temu, że są inwestycją, która na pewno po jakimś czasie zwróci się w kosztach.