naturalnego, w związku z czym dynamicznie zaczęła rozwijać się energia odnawialna.
Fotowoltaika jest to technologia, która polega na pozyskiwaniu energii elektrycznej przy wykorzystaniu promieniowania słonecznego. Inwestycja w kolektory słoneczne to perspektywa produkcji własnej energii elektrycznej lub też płacenia mniej za prąd, którego ceny z roku na rok stają się coraz wyższe. Panele słoneczne można zamontować na dachu lub na południowej ścianie budynku, przy ścianie na ziemi, albo jako wolno stojące. Niewątpliwie najbardziej popularne jest instalowanie kolektora na dachu. Nie zajmuje on wtedy dodatkowego miejsca i nie zacienia budynku.
Energia słoneczna może być wykorzystywana do zasilania niewielkich urządzeń przenośnych, ale także do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody w budynkach mieszkalnych. Instalacja fotowoltaiczna pomoże nam zaoszczędzić, ale także przyczynić się do ekologii środowiska, w którym żyjemy.
Jako właściciele stajemy się wówczas niejako
Czasami zdarza się tak, że niewiedza blokuje nas przed podjęciem jakiejś ważnej decyzji. Często obawiamy się jednak po prostu tego czego nie znamy. Nie inaczej jest też, gdy chodzi o wszelkie rozwiązania powiązane z odnawialną energią. Niby fotowoltaika coraz odważniej wkracza w życie naszego społeczeństwa, lecz wciąż wydaje się być owiana lekką mgłą tajemnicy. Potwierdzeniem tej tezy jest, że często nieświadome osoby pytają chociażby o to, co się dzieje z niewykorzystaną przez kolektory słoneczne energią. Czy zgromadzona w nich energia przepada? Otóż jak się okazuje absolutnie nie. Kiedy nie wykorzystamy w pełni tego co przyniesie nam odnawialna energia dla domu, to różnica zostanie zwrócona do zakładu energetycznego. Jako właściciele stajemy się wówczas niejako wytwórcą energii i to pozwala nam osiągnąć z tego tytułu zyski. Wiele zależy w tym względzie od rodzaju instalacji i jej przesyłu. Aby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień polecamy konsultacje z fachowcami w tym względzie. Zarówno fotowoltaika, jak i kolektory słoneczne mogą być świetną inwestycją. Mamy nadzieję, że tym artykułem przekonaliśmy wszystkich, że energia odnawialna to świetny pomysł!
Po drugie energia odnawialna jest coraz
Pewnie nie raz widzieliśmy u naszych sąsiadów na dachach domów pięknie prezentujące się kolektory słoneczne. I na pewno sami zapragnęliśmy też je mieć. Przecież dają one tak wiele korzyści, choć na początku trzeba się trochę wykorzystywać. Jednak co to znaczy, gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie korzyści. Po pierwsze na pewno sporo na tym zaoszczędzimy, jeśli chodzi o energię elektryczną. Przecież słońce nie każe nam płacić i wciąż daje nam za darmo swoje promienie. Po drugie energia odnawialna jest coraz bardziej popularna, a co za tym idzie, będzie z pewnością finansowana przynajmniej po części, więc kupienie paneli będzie nas o wiele mniej kosztować. Po trzecie fotowoltaika to naprawdę ciekawe zagadnienie, w które powinniśmy się zagłębić i o wiele lepiej poznać. Dzięki temu sporo się dowiemy na temat naszego środowiska i tego, jak technika wychodzi naprzeciw dbaniu o naszą naturę. Na pewno nam się to wszystko spodoba i będziemy chcieli sami dowiedzieć się czegoś więcej. W każdym razie już dzisiaj poszukajmy, co nam może naprawdę dać fotowoltaika i czy powinniśmy się tym zainteresować.
Jak dobrać kolektory i instalacje fotowoltaiczne.
Coraz więcej osób już na etapie budowy domu decyduje się na zastosowanie systemów wykorzystujących energię słoneczną do ogrzewania budynku lub wody użytkowej. Fotowoltaika i kolektory słoneczne to obecnie najbardziej popularne sposoby na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Oby dwa systemy są w pełni przyjazne środowisku, nie emitują zanieczyszczeń a przede wszystkim są opłacalne, ponieważ energia odnawialna jest darmowa. Kolektory słoneczne przeznaczone są głównie do podgrzewania wody użytkowej. Firmy instalujące kolektory w domach jednorodzinnych biorą pod uwagę ilość mieszkańców i ilość zużytej ciepłej wody w ciągu dnia. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są pakiety składające się z 2 lub 3 kolektorów, a cena wraz z montażem wynosi około 7 tys. zł. Inaczej jest w przypadku paneli fotowoltaicznych, które zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną i są zalecane dla gospodarstw domowych, w których występuje duże zużycie prądu. Każdy zainteresowany powinien przekalkulować sobie, na podstawie własnych rachunków za prąd, ilość energii elektrycznej, którą chce wyprodukować w ciągu roku. Standardowe zestawy dla domu jednorodzinnego posiadają moc 2 kW, a koszt takiego rozwiązania to około 12 tys. zł.